INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Durink  

 
 
XV w. - XV w.
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Durink Stanisław, malarz krakowski, wymieniany w latach 1448–92. W Archiwum Kapituły Metropolitalnej Krakowskiej znajdował się rękopis Jana Długosza pt. »Banderia Prutenorum«, zawierający opis sztandarów krzyżackich, zdobytych pod Grunwaldem w r. 1410 oraz w bitwach pod Koronowem (10 X 1410) i pod Nakłem (13 IX 1431), przyozdobiony miniaturowymi podobiznami 56 sztandarów, wykonanymi przez Stanisława Durinka. Cenny ten pergaminowy kodeks zrabowali Niemcy w czasie ostatniej wojny. Durink ukończył tę pracę w r. 1448, jak świadczy adnotacja na końcu: »Expliciunt banderia Prutenorum per manus picta Stanislai Durink de Cracovia, die Veneris 29 Marcii 1448«. Poza tym występuje D. w dokumencie z r. 1451, w którym nazwany jest »pictor et illuminator regius« i w dokumencie z r. 1462 jako »pictor et illuminator regis Poloniae Casimiri«. U dokumentów tych wiszą pieczęcie D-a, wyciśnięte z dwóch różnych tłoków. Występuje D. przed sądem ławniczym w r. 1469, jest patronem ołtarza Apostołów w kościele św. Szczepana w Krakowie i w tym charakterze prezentuje biskupowi krakowskiemu Lutkowi z Brzezia 22 V 1478 Jana de Dammis na altarystę. W l. 1473–82 występuje jako patron ołtarza św. Agnieszki w kościele N. P. Marii w Krakowie, proponując biskupowi Janowi Rzeszowskiemu 7 V 1481 na altarystę Marcina Rynczę, wikarego katedralnego. D. umarł przed 9 II 1492, w tym bowiem dniu Mikołaj Koza, siodlarz i obywatel miasta Krakowa, mąż również już wtedy nie żyjącej Małgorzaty, siostry Stanisława Durinka, odstąpił prawo patronatu wyżej wymienionych ołtarzy rajcy krakowskiemu Piotrowi Salomonowi.
 
 
Codex diplomaticus Universitatis Studii Generalis Cracoviensis III, Cracoviae 1880, nr CCLVI, CCLXII, CCLXIII, CCLXV, CCLXVII, CCXCII; Ptaśnik J., Cracovia artificum 1301–1500, Cracoviae 1917, nry 586, 1131; Długosz J., Opera omnia I, Cracoviae 1887, s. XX i 575–95; Polkowski I., Katalog rękopisów kapitulnych kat. krak. (Arch. do dziej. lit. i ośw. w Polsce III, Kr. 1884, s. 135–8); Spraw. KHS VII, s. XCI i fig. 35–6 (komunikat F. Piekosińskiego). 
 
 
Adam Bochnak
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.